SHIH-TZU KLUB ČR‚ z.s.

Bonitace:

Každé plemeno,  které je uznáno FCI  má svůj standard, podle kterého se určí jestli právě ten váš pejsek splňuje všechna předepsaná kriteria. 

Proto musí absolvovat bonitaci, kterou provádí 3 - členná bonitační komise v čele s rozhodčím s aprobací na plemeno.  

Všechny zjištěné  přednosti, nedostatky a vady se zapíší do bonitační karty.

Po splnění dalších podmínek,  jako je absolvování výstavy vyššího typu (se zadáním titulu CAC) se známkou V nebo VD od třídy mladých, se do rodokmenu zapíše výsledek: 

‘‘CHOVNÝ od…. ‘‘ nebo ‘‘NECHOVNÝ‘‘

Je to jenom podrobnější prohlídka :-)

Pejsek musí být vykoupaný, a pokud je to možné i ve výstavní úpravě.

K bonitaci můžete přihlásit svého pejska ve věku 12 měsíců, ale chovný je ode dne ukončeného
15. měsíce věku.
  • Pejskovi se měří kohoutkovou výška, délku trupu, šířka lebky, délka čenichové partie a délka srsti.  Zkontroluje se -  počet zubů a skus, délka ucha, barva a tvar očí, pigment, hrudník, záď, hřbet, oba páry končetin, kvalita srsti a tvar ocásku a také se pejsek předvede v pohybu.
  • Všechny zjištěné údaje z bonitační karty slouží jako pomůcka pro výběr vhodných chovných jedinců.
  • Bonitace se provádí na každé výstavě pořádané klubem (viz termín bonitací na web. stránkách klubu). Bonitaci lze provést též individuálně na požádání a za příplatek.  Přihlásit se můžete elektronicky (formulář on-line), nebo zaslat přihlášku poštou bonitačnímu referentovi.
  • Všechny informace a údaje o bonitaci najdete v Bonitačním řádu ,nebo se můžete informovat u poradce chovu a bonitačního referenta.

Rekapitulace:

  1. Zjistit si termín bonitace
  2. Vyplnit přihlášku, přiložit oboustrannou kopii PP a zaplatit poplatek
  3. Vzít s sebou k bonitaci rodokmen
  4. Po bonitaci psa nechat přeregistrovat mezi chovné jedince – toto provádí Plemenná kniha ČMKU Praha (feny se mohou přeregistrovat společně s přihláškou k zápisu štěňat u prvního vrhu).

Na Plemenou knihu ČMKU (Maškova 3, 182 53  Praha 8) zašlete originál PP jedince, kde musí být uvedeno CHOVNÝ od:…., Plemená kniha provede přeregistraci a zašle Vám zpět PP. Přeregistrace je zpoplatněná, viz  ceník ČMKU.

 

Přejeme Vám úspěšnou bonitaci .