SHIH-TZU KLUB ČR‚ z.s.

 
Pilně trénujte bezproblémový kontakt s neznámým prostředím
a neznámými lidmi. J
Aby to náš malý šampion všechno vydržel, neboť se jedná o energeticky náročný trénink, krmíme kvalitním krmivem ověřených značek. Špatné krmení se okamžitě projeví jednak na růstu, ale ještě dřív to poznáme na kvalitě a lesku srsti. Povadlá srst, jakoby mrtvý chlup, bez lesku - pokud se nejedná o chorobu, může označovat nevhodné krmení.
Trénujte i úpravu srsti a věřte, že to je mnohdy dost fyzicky náročné. Čím dřív, se systematickou péčí o srst začneme, tím lépe. Používáme kvalitní kosmetiku, kartáče a hřebeny určené pro dlouhosrstá plemena. Vedle kartáčování, koupání a fénování je nutno pejska navyknout na ukazování zoubků a úpravu drápků.
Učíme ho výstavnímu postoji na stole i na zemi.
S pomocí přátel můžeme překontrolovat zuby a prohmatat tělesné partie. Pes je sice navyklý si tuto proceduru udělat od Vás, ale je důležité, aby stejně důvěřivě reagoval i na cizí osoby. Pes by neměl být bázlivý, ať už k lidem nebo ke psům. Druhým extrémem je agresivní pes. Ten bývá často vyloučen z  posuzování. Ani jedna vlastnost není klasifikována jako žádoucí.
Už při přípravě se dá ale vypozorovat, nakolik je celý ten cirkus pejskovi po chuti. Majitel je pak víceméně připraven na to, jak s největší pravděpodobností bude pejsek reagovat na výstavní kruh. Jsou psi, kteří to protrpí a potěšení z toho nemají, jsou psi, kterým to je fuk a výstavu prospí, a pak jsou psi, kteří pro výstavu žijí. Přesně rozeznají běžnou údržbu srsti od předvýstavní úpravy. Umí prodat své přednosti jak v pohybu, tak na posuzovatelském stole. Takový pes je prostě poklad, ví, jak se má postavit, umí vzorně držet hlavu, nádherně se předvádí v pohybu. Pokud jsme všechno zvládli na jedničku, máme doma malou ´´modelku´´ či´´ modela´´.
Na výstavě je potřeba poslouchat rozhodčího, sledovat svého psa a ´´nedívat se, kde co lítá´.´ Každý rozhodčí má odlišný systém posuzování.  Z pravidla jsou všichni jedinci v téže třídě představeni  ve výstavním postoji, následně všichni jdou v kruhu dokola. Následuje posuzování jednotlivců zvlášť. Někdy se zadává rovnou hodnocení, jiný rozhodčí uděluje známky až po prohlédnutí všech psů v dané třídě. Čtyři nejlepší jdou spolu o pořadí. Určí se první čtyři místa a dvěma prvním může být udělen titul. Ten ovšem není nárokován!
Především si pamatujme, že žádný pes není bez vady. Některé vady jsou ochotni rozhodčí tolerovat více, některé méně. Na názor rozhodčích se bohužel nelze vždy spoléhat a z posudku jednoho rozhodčího nedělejte závěry. Někteří z nich posuzují dle momentální nálady a individuálního vkusu  a navíc ne každý rozhodčí zná plemeno detailně.  (Proto pes může jeden den dostat VD a druhý den titul CAC!)
Nespokojeně pokřikovat či jinak napadat rozhodčího při posuzování je nesportovní a zcela nepřípustné!
Je lepší začínat s nižším typem výstav – oblastní či krajské, především z důvodu menšího počtu psů, a pokud si vyberete výstavu v místě svého bydliště, odpadne i náročné cestování. Důležité je kontaktovat někoho, kdo výstavám rozumí, má s nimi zkušenosti, může tedy Vašemu psovi pomoci s přípravou. Nejčastější komunikace probíhá s chovatelem, od něhož máte psa. Nejste pro něj konkurence, jste to Vy, kdo prezentuje jeho chov. Pro úplné začátečníky je dobré, před vlastní výstavní premiérou navštívit výstavu jako divák, nasát atmosféru a podrobně si prohlédnout posuzování.
 
Přejeme Vám mnoho výstavních úspěchů!
 

  Český junior šampion

3 x CAJC ve třídě mladých nebo  2x CAJC + 1x CAC

chybějící třetí CAJC lze nahradit jedním CAC, který vystavovaný jedinec získal ve věku od 15 - 24 měsíců věku.

  Český šampion

4 x CAC  z toho minimálně 2 x na Mezinárodní výstavě.

Tituly CAC musí být získány  ve dvou  výstavních sezonách, od minimálně dvou různých rozhodčích.

  Šampion ČMKU

4x  CAC ČMKU z toho minimálně 2x na Mezinárodní výstavě 

Tituly CAC ČMKU musí být získány  ve dvou  výstavních sezonách, od minimálně dvou různých rozhodčích.

  Český grand šampion

3 x CAC získaný ve třídě šampionů,nebo vítězů.

 Titul Český grand šampion může být přiznán pouze jedinci, kterému byl titul Český šampion krásy přiznán před získáním prvního titulu CAC ČR ve třídě šampionů nebo vítězů.

  Český veterán šampion

3 x ocenění známkou VÝBORNÁ 1 ve třídě veteránů.

z toho minimálně 1x na mezinárodní výstavě a od dvou různých posuzovatelů.

 
VÝSTAVNÍ ŘÁD ČMKU